Algemeen

3FM Serious Request van start, ook acties in De Fryske Marren

Door: Douwe Bijlsma

DE FRYSKE MARREN - Vandaag gaat in Zwolle 3FM Serious Request van start. Dit jaar wordt met de actie ingezet op steun aan Stichting Metakids, voor kinderen met een metabole ziekte. Het Glazen Huis staat op het Rodetorenplein, maar ook in Sintjohannesga staat er eentje.

Bij basisschool De Trieme staat tot en met vrijdag een eigen ‘Glazen Huis’ op het plein. “Het geeft al echt een heel bijzondere sfeer”, vertelt leerkracht Saskia de Jong. “Het is een soort kas: een metalen frame met daaromheen een plastic doek. Het is hier heel gezellig: er hangen kerstballen en verlichting, er staat een kerstboom.” ‘s Ochtends vroeg is het nog wat koud. “Maar ik ben er zeker van dat dit de komende uren verandert, want het is hartverwarmend wat voor donaties er nu al binnenkomen.”

Alle omwonenden zijn uitgenodigd om bij het Glazen Huis van ‘Sint Jut’ te kijken. “We hopen dat zoveel mogelijk mensen komen, zodat we dit met de gemeenschap voor elkaar krijgen.” In eerste instantie zou De Trieme een kleinschalige actie houden. Men kwam er echter achter dat het gezin van een leerling nog niet zolang geleden een kindje verloren heeft aan een stofwisselingsziekte. “Dan krijg je er een heel ander gevoel bij, er komt wat enorms los. Het dorp gaat er nu helemaal voor”, vertelt De Jong trots.

Opening van het 'Glazen Huis' bij De Trieme in Sintjohannesga,
Opening van het 'Glazen Huis' bij De Trieme in Sintjohannesga, Foto Omrop Fryslân


Het ‘Glazen Huis’ bij De Trieme in Sintjohannesga, - Foto Omrop Fryslân

Het streefbedrag van De Trieme is 5.000 euro. Om dat bij elkaar te halen staat er van alles op het programma. Een markt, kinderbingo, voorgelezen, een benefietconcert, spelletjes, een loterij en karaoke. En in het ‘Glazen Huis’ staat een hometrainer. “Want we gaan met de kinderen de afstand in kilometers naar Zwolle fietsen”, vertelt De Jong.

De actie kan gesteund worden via deze link www.npo3fm.nl/kominactie/acties/de-trieme-50-uur-voor-5000

Oudehaske
Ook op andere plaatsen in de gemeente wordt actie gevoerd. In Oudehaske is de inzameling ‘Ynte* en Sierd steunen Metakids’ op touw gezet. Sierd Reitsma zijn broer Ynte is onlangs op 18-jarige leeftijd overleden aan deze ziekte. Sierd heeft dezelfde ziekte en weet nu ook wat zijn toekomst is.

“Dus hebben wij samen een actie bedacht. Sierd zal lege flessen inzamelen voor Metakids. Hij gaat het dorp in, bij de deuren langs om lege flessen op te halen. Dit zal hij op zijn fiets of rolstoel doen. Dit hangt van zijn energie af, op dat moment”, zo vertelt zijn moeder. Ook online doneren is mogelijk via deze link www.npo3fm.nl/kominactie/acties/ynte-en-sierd-steunen-metakids

Lemmer
In Lemmer zitten Iris, Jitske en Anne niet stil. “Wij zetten ons via Serious Request 3FM in voor Join4Energy. Deze actie ondersteunt onderzoek naar een medicijn voor kinderen met een metabole ziekte, die elke dag een zware strijd voeren tegen hun aandoening”, laat het drietal weten.

“Daarom gaan wij in 2025 een bijzondere uitdaging aan: het beklimmen van de Mont Ventoux! Een zware fysieke uitdaging die symbool staat voor de dagelijkse strijd die deze kinderen moeten voeren. Met deze actie willen wij niet alleen geld inzamelen, maar ook aandacht vragen voor dit belangrijke doel.”

Hun actie steunen met een donatie kan via deze link www.npo3fm.nl/kominactie/acties/3-vriendinnen-wandelen-voor-j4e

In Lemmer wordt nog een actie ondersteund. Het gaat om de 15-jarige Quinten uit Rozendaal. Zijn stiefouders, de familie Creutzburg-Dijkstra, wonen in Lemmer.

Op zijn actiepagina schrijft Quinten: “Hoi, ik ben Quinten, ik ben 15 jaar en heb de ziekte van Alexander. Dit is een zeldzame metabole ziekte, die ervoor heeft gezorgd dat ik alleen nog in het water kan staan en lopen. Verder heb ik altijd een elektrische rolstoel nodig. Ook praten is lastiger, maar daar laat ik me niet door tegenhouden. Ik ben altijd vrolijk, praat het liefst met iedereen en hou van een goeie grap, van dj-en, meezingen met muziek en commentaar geven bij voetbal wedstrijden of games. Mijn motto is om te genieten van wat er is!

Dat lukt heel goed, mede dankzij een experimenteel medicijn, dat ik elke 3 maanden via een ruggenprik krijg in het Emma Kinderziekenhuis in Amsterdam. Wat dat betreft bof ik, want dit peperdure medicijn wordt speciaal overgevlogen vanuit Amerika, waar ook de kosten worden betaald.

Helaas is er voor veel andere kinderen met een metabole ziekte geen medicijn. Elke dag is voor hen een strijd, omdat hun lichaam de energie niet kan maken die nodig is om te leven en te genieten. Er is nog veel te weinig bekend over deze ziektes, en dat moet veranderen!”

De actie van Quinten steunen? www.npo3fm.nl/kominactie/acties/help-quinten-en-maak-verschil-voor-metakids?page=3

Bron: www.omropfryslân.nl