Algemeen

Bestrijders eikenprocessierups weer op pad in De Fryske Marren

Door: Douwe Bijlsma

DE FRYSKE MARREN – In De Fryske Marren worden eikenbomen op plekken waar veel mensen komen preventief behandeld tegen de eikenprocessierups. In opdracht van de gemeente bespuit een aannemer de bomen met een biologisch middel op basis van nematoden, kleine organismen die de rupsen bestrijden voordat zij overlast kunnen veroorzaken.

Afbeelding
Foto DFM

De behandeling vindt plaats op meerdere locaties in de gemeente en wordt na ongeveer twee weken herhaald. “Met deze aanpak proberen we te voorkomen dat rupsen nesten maken. Zo blijft de overlast voor inwoners zo klein mogelijk”, laat de gemeente weten.

Toename van de overlast

De afgelopen jaren is het aantal eikenprocessierupsen in De Fryske Marren toegenomen. De rupsen komen voor in eikenbomen, waarvan de gemeente er ruim 12.000 heeft. Vooral de nesten zorgen voor risico’s en overlast.

In die nesten zitten grote hoeveelheden brandharen. Die kunnen zich ook via de lucht verspreiden, soms tot wel honderd meter van de boom. Bij mensen en dieren kunnen de haren irritatie veroorzaken aan huid, ogen en luchtwegen. De huidreacties lijken vaak op brandblaren. In uitzonderlijke gevallen kan ook een allergische reactie optreden.

Nesten opsporen en verwijderen

De gemeente richt zich niet alleen op preventieve bestrijding, maar ook op het tijdig opsporen en verwijderen van nesten. Wijkbeheerders controleren in het voorjaar de eikenbomen. Wanneer zij een nest aantreffen, wordt een waarschuwingslint om de boom gehangen.

Door nesten op tijd te verwijderen, wil de gemeente voorkomen dat de eikenprocessievlinder zich verder verspreidt.

Ook aandacht voor biodiversiteit

Naast bestrijding zet De Fryske Marren in op meer biodiversiteit, zodat natuurlijke vijanden van de rups meer kansen krijgen. Inwoners kunnen daar volgens de gemeente zelf ook aan bijdragen, bijvoorbeeld door nestkastjes voor vogels op te hangen en meer bloemen in de tuin te planten.