Overzicht dodenherdenkingen en stille tochten in De Fryske Marren
DE FRYSKE MARREN – Vanavond, maandagavond 4 mei, wordt in heel Nederland stilgestaan bij de Nationale Herdenking. Ook in de gemeente De Fryske Marren vinden op diverse plaatsen herdenkingen en stille tochten plaats, georganiseerd door lokale comités.

Tijdens de bijeenkomsten worden alle Nederlandse oorlogsslachtoffers herdacht: burgers en militairen die sinds het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog zijn omgekomen, zowel in Nederland als daarbuiten, en bij latere oorlogssituaties en vredesmissies.
Bij vrijwel alle herdenkingen is een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur aanwezig om een krans te leggen en soms ook een toespraak te houden. Inwoners zijn van harte welkom om deel te nemen.
Herdenkingen per dorp
In Bakhuizen is om 19.30 uur de samenkomst in de St. Odulphuskerk, waarna een stille tocht volgt naar de graven van geallieerde vliegers. Om 20.00 uur vindt daar de herdenking plaats. Wethouder Van Zanden is aanwezig.
In Balk start de bijeenkomst om 19.30 uur bij het raadhuis. De herdenking begint om 20.00 uur. Wethouder Groeneveld is aanwezig.
In Echten wordt om 19.30 uur verzameld bij de kerk. Vervolgens loopt men in stilte naar het gedenkteken op de begraafplaats en later naar het beeld ‘Het kind is er nog’, waar bloemen worden gelegd.
In Elahuizen is om 19.30 uur de samenkomst bij Westra Roestvaststaal, gevolgd door een stille tocht naar het monument. De herdenking start daar om 20.00 uur. Raadslid Geeske Holtrop-Hoekstra is aanwezig.
In Joure wordt om 19.15 uur verzameld achter de Hobbe van Baerdtkerk. De stille tocht gaat via de Midstraat naar park Heremastate. Na de twee minuten stilte om 20.00 uur volgt de ceremonie met onder meer gedichten en kransleggingen. Aansluitend is er om 20.45 uur een herdenkings- en bevrijdingsconcert in de kerk. Burgemeester Leo Pieter Stoel en raadslid Gerda de Vries-Suierveld zijn aanwezig.
In Lemmer wordt om 19.00 uur verzameld bij het oude gemeentehuis voor een stille tocht naar de begraafplaats. Daar worden bloemen gelegd bij diverse graven en monumenten. Om 20.00 uur volgt de kranslegging bij de Tsjerke oan it Dok. Wethouder Van der Meer en raadslid Thomas Krop zijn aanwezig.
In Haskerhorne begint de herdenking om 20.00 uur bij de kerk, met vooraf om 19.45 uur een samenkomst. Na afloop is er een bijeenkomst met een persoonlijk verhaal van T. de Jong.
In Nijemirdum wordt om 19.45 uur verzameld bij ‘de Toer’, waarna een stille tocht volgt naar de graven. Hier worden onder meer de taptoe geblazen en bloemen gelegd. Raadslid Henk Koops is aanwezig.
In Oudehaske start om 19.30 uur de samenkomst bij het Kulturhûs, gevolgd door een stille tocht naar de begraafplaats waar kransen worden gelegd bij oorlogsgraven.
In Oudemirdum wordt om 19.30 uur verzameld bij MFC It Klif. De herdenking vindt om 20.00 uur plaats bij het monument in het bos Elfbergen. Raadslid Yme Nota is aanwezig.
In Ouwsterhaule vindt van 19.30 tot 20.15 uur de herdenking plaats bij het monument van verzetsman Jetze Veldstra. Er zijn muziekoptredens, gedichten en een gastspreker.
In Rottum wordt om 19.45 uur verzameld bij het dorpshuis. De stille tocht vertrekt om 19.50 uur naar de begraafplaats, waar om 20.00 uur de herdenking plaatsvindt met bijdragen van schoolkinderen.
In Scharsterbrug start om 19.40 uur een stille tocht bij de kerk naar het monument bij de brug. De herdenking begint om 20.00 uur. Raadslid Jelmer Quartel is aanwezig.
In Sintjohannesga/Rotsterhaule wordt om 19.15 uur verzameld bij de kerk in Sintjohannesga. De stoet gaat naar het monument voor Richard Jung, waar de herdenking plaatsvindt. Wethouder Van Hes en raadslid Jochum Meester zijn aanwezig.
In Sint Nicolaasga wordt om 19.25 uur verzameld bij het Zalencentrum. De stille tocht start om 19.40 uur richting het monument. Na muziek en toespraken volgt om 20.00 uur de herdenking. Aansluitend is er een concert in de kerk. Wethouder Van Iddekinge is aanwezig.
In Sondel begint om 19.30 uur de bijeenkomst op het Tjerkeplein. Om 20.00 uur is de herdenking bij het graf van verzetsstrijder Jacobus Boomsma. Na afloop is er gelegenheid tot napraten. Raadslid Theo Struijs is aanwezig.
In Terherne vertrekt om 19.30 uur een boot vanaf ’t Schippershuis naar het monument bij de oude sluis. De herdenking start daar om 20.00 uur. Wethouder Gardeniers is aanwezig.
In Wijckel wordt om 19.45 uur verzameld bij de kerk, gevolgd door een rondgang naar het graf van Jeen Hornstra. De herdenking begint om 20.00 uur. Raadslid Eelke de Jong is aanwezig.
Vlaggen halfstok
Op 4 mei hangen in Nederland de vlaggen halfstok als teken van eerbied en respect. Het Nationaal Comité 4 en 5 mei roept inwoners op dit van zonsopgang tot zonsondergang te doen, met de Nederlandse of Friese vlag zonder wimpel.
Op 5 mei kan de vlag weer in top worden gehesen om stil te staan bij de vrijheid.












