Cultuur en uitgaan

Oude stoomreus in Lemmer is weer wakker, morgen en donderdag is publiek nog welkom

Door: Douwe Bijlsma

LEMMER – Vandaag kwam het Ir. D.F. Woudagemaal in Lemmer deze voorjaarsvakantie opnieuw tot leven. Ook morgen, woensdag 25, en donderdag 26 februari maakt het Wetterskip Fryslân de oude stoomreus nog wakker. Het grootste nog werkende stoomgemaal ter wereld staat deze dagen onder stoom voor de training van het bedienend personeel. Tijdens deze draaidagen zijn bezoekers welkom om het gemaal van dichtbij in actie te zien.

Afbeelding
Foto Woudagemaal

Al vroeg op de dag stijgen de eerste stoomwolken op boven het gemaal. Binnen klinkt het vaste ritme van de stoommachines en draaien de enorme vliegwielen onverstoorbaar door. Stokers en machinisten werken nauw samen en houden alles scherp in de gaten. Tussen 10.30 en 17.00 uur kunnen bezoekers het gemaal ontdekken. Rondleiders leggen uit hoe het gemaal werkt, waarom training belangrijk is en hoe het waterschap Fryslân beschermt tegen hoge waterstanden.

Werelderfgoed met een taak in het Friese waterbeheer

Het Ir. D.F. Woudagemaal stamt uit 1920 en is eigendom van Wetterskip Fryslân. Bij extreem hoogwater zet het waterschap het stoomgemaal in om het waterpeil te verlagen. Het gemaal pompt dan grote hoeveelheden water uit de Friese boezem naar het IJsselmeer. Het Woudagemaal staat al ruim 25 jaar op de Werelderfgoedlijst van UNESCO en is daarmee een monument van wereldformaat én een belangrijk onderdeel van het Friese waterbeheer.

Uitje voor het hele gezin

De draaidagen zijn een aantrekkelijk uitje in de voorjaarsvakantie. Volwassenen en kinderen ontdekken samen hoe stoom, techniek en vakmanschap zorgen voor droge voeten. In het bezoekerscentrum is meer te leren over het werk van Wetterskip Fryslân en is er gelegenheid voor koffie, thee en iets lekkers.

Praktische informatie

Data: woensdag 25 en donderdag 26 februari
Tijd: 10.30 – 17.00 uur
Locatie: Ir. D.F. Woudagemaal, Lemmer
Tickets: online via www.woudagemaal.nl