Handhaving ‘Boer Bart’ blijft van kracht, gemeente-medewerker bedreigd
ROTSTERGAAST – De handhaving tegen speelboerderij ‘Boer Bart’ blijft van kracht. Dat heeft het college van burgemeester en wethouders van De Fryske Marren dinsdag besloten. In aanloop naar de rechtszitting over de zaak is bovendien een gemeentemedewerker die betrokken was bij de uitvoering van het besluit bedreigd en geïntimideerd. Het college noemt dat ontoelaatbaar en spreekt steun uit voor de medewerker.

“Iedereen moet zich aan regels houden”
Wethouder Irona Groeneveld begrijpt dat het onderwerp veel losmaakt. “Er is veel aandacht voor. Dit begrijpen we, want dit heeft impact. Het college heeft waardering voor het bedrijf dat meneer Holtrop runt. Het bedrijf vervult een maatschappelijke rol in de omgeving. Echter, alle bedrijven moeten zich aan wet- en regelgeving houden.”
Groeneveld bezocht Holtrop afgelopen vrijdag. Volgens de wethouder vroeg hij de gemeente om de handhaving te stoppen, of in elk geval te wachten tot na de uitspraak van de rechter. “Het college heeft besloten niet te wachten omdat we vinden dat we een zorgvuldige afweging hebben gemaakt. Volgende week vindt de zitting plaats.”
Vergunning en controles
In 2020 kreeg Holtrop een vergunning om van maart tot en met september nevenactiviteiten te organiseren naast zijn veehouderij. Na handhavingsverzoeken uit de omgeving en controles concludeerde de gemeente dat de omvang van de activiteiten groter is dan toegestaan en dat deze ook na september doorgaan. Daarop besloot de gemeente tot handhaving.
Bedreiging medewerker
Het college meldt dat de naam van een medewerker die het besluit uitgevoerd heeft op internet en social media is gedeeld. Dit gebeurde doordat Holtrop de betreffende stukken met daarin de naam van de ambtenaar op zijn website plaatste. Daarna is hij door meerdere personen op een intimiderende en bedreigende manier benaderd, ook via privékanalen. Inmiddels is die naam onleesbaar gemaakt.
Groeneveld: “Wij staan voor onze mensen. Onze medewerkers werken in dienst van het college en de raad. Het college van burgemeester en wethouders neemt de besluiten, niet de medewerker.”
Steunactie ging niet door
Op Facebook werd er onlangs een oproep gedaan om afgelopen maandag als steunbetuiging samen te komen bij het gemeentehuis in Joure. Zondag deed Bartele Holtrop een oproep om niet naar het gemeentehuis te komen. Ondanks dat Holtrop de oproep tegenover Omrop Fryslân “hartverwarmend” vond, was hij bang dat het uit de hand zou lopen.
Uit de massale reacties bleek dat het druk zou gaan worden bij het gemeentehuis met mensen die hun wilden steunen. Holtrop had het idee dat er ook oproerkraaiers zouden komen: “En dan is ons geluid weg.” De boer ging in overleg met de gemeente die aangaf mee te willen werken om de demonstratie in goede banen te lijden. De conclusie van Holtrop was echter dat het beter zou dat men niet bijeen zou komen.
Rechtszaak
Op 16 december buigt de rechter zich over de zaak. De uitspraak moet duidelijkheid geven over de situatie en de toekomst van het bedrijf.







