Rijpma-de Jong wint olympisch goud op 1.500 meter: “Ongelofelijk!”
MILAAN / ROTTUM – Antoinette Rijpma-de Jong uit Routtum heeft op indrukwekkende wijze olympisch goud veroverd op de 1.500 meter. De 30-jarige schaatsster reed in het Milano Speed Skating Stadium een tijd van 1.54,09 en bleef daarmee de Noorse Ragne Wiklund met zes honderdsten voor. Het brons ging naar de Canadese Valérie Maltais.

Rijpma-de Jong reed haar winnende tijd in de voorlaatste rit en moest daarna afwachten wat de concurrentie in de slotrit zou doen. Topfavoriete Miho Takagi slaagde er niet in haar tijd te verbeteren, waardoor de Nederlandse voor het eerst in haar carrière olympisch kampioene werd.
Het is haar eerste individuele olympische titel. Eerder won ze al zilver op de ploegenachtervolging en in eerdere edities van de Spelen twee zilveren en drie bronzen medailles.
![]()
Gouden Antoinette Rijpma - de Jong wordt gefeliciteerd door ploeggenote Femke Kok. - Foto André Weening / Orange Pictures
Emotioneel moment
Na afloop reageerde Rijpma-de Jong geëmotioneerd bij de NOS:
“Wat geweldig! Ik heb zoveel foutjes gemaakt, ik dacht niet dat het genoeg was. Ik geloof het nog niet. Echt een droom die uitkomt. Ik sta hier met een gouden medaille om de nek. Heel bijzonder. Ongelofelijk!”
De titel is extra bijzonder in het licht van haar persoonlijke verhaal. In haar jeugd werd ze gepest, onder meer vanwege haar rode haar. Die ervaringen vormden mede de basis voor haar inzet om andere kinderen te helpen via sport en weerbaarheid. “Als je blijft dromen, dan kun je wat bereiken. Soms zit het tegen, maar er is altijd licht aan het einde van de tunnel,” aldus Rijpma-de Jong.
Kok vijfde, Groenewoud tiende
Femke Kok reed in de eerste rit van de dag naar 1.54,79 en eindigde als vijfde bij haar olympische optreden op de 1.500 meter. Marijke Groenewoud werd met 1.55,16 tiende. Groenewoud won eerder deze Spelen zilver met de ploegenachtervolging en komt later nog in actie op de massastart.
Met de overwinning van Rijpma-de Jong voegt Nederland opnieuw een gouden medaille toe aan de oogst in Milaan.












